Prečo vznikol projekt cz.eko.slovakia?

Ako sa stať zodpovednejším voči životnému prostrediu?

 

Rozhodla som sa, že budem šetrnejšia k životnému prostrediu a v mojej domácnosti zavediem bez-plastový režim. Nie neznamená to, že už nikdy v živote si nekúpim nič čo je z plastu (teda pokiaľ to nebude jednorázový plast), ale chcela by som ho obmedziť na úplné minimum. Prečo? Dôvody tohto rozhodnutia by som mohla písať do nekonečna, ale stačí asi len to, že nechcem žiť na smetisku, kúpať sa v oceáne plnom plastu a špeciálna téma za mňa: mikroplasty (ktoré už pijeme normálne v pohodlí domova z vodovodu).

 

Nie som žiaden expert, práve naopak!

 

Chcem sa v tejto oblasti zdokonaľovať a preniknúť hlbšie aj do procesu recyklácie, udržateľnosti, upcyklácie, kompostovania, žiť bez zbytočného odpadu. Napadlo ma, že ako štúdium jednotlivca by bolo oveľa zaujímavejšie keby sa zapojíme viacerí. Niekto možno bude len čítať príspevky, iní sa zapoja do výzvy. Cieľom je aspoň jedného z vás inšpirovať ako byť ohľaduplnejší k životnému prostrediu a prírode. 

 

Od tohto momentu chcem seba, svoju rodinu a vás inšpirovať k environmentálnej zodpovednosti, ale čo to vlastne znamená a kde začať?

 

Od kontajnerov, cez plastové obaly v obchode s potravinami, budem postupne meniť každý deň môj životný štýl. Vďaka plastovým obalom sme ľahostajní k hromadeniu odpadu v našom živote a je úplne mimo kontrolu s výrazným dopadom na našu planétu. Pre väčšinu ľudí (vrátane mňa) je možno vidina "Byť Zero Waste" ako niečo nedosiahnuteľné. Priznám sa, rada by som vyhlásila, že v mojej domácnosti nenájdete žiadne plasty, bohužiaľ nemôžem to urobiť.

 

Čo však môžem urobiť, sú malé postupné zmeny, aby som sa raz dopracovala k cieľu - žiť bez plastov, v súlade s prírodou.

 

Ako sa môžeme vyhnúť používaniu plastov, keď je v ňom zabalené všetko v našom živote? Mojim cieľom bude znížiť svoj odpad o 60-70% a každý deň sa niečo naučiť. Pokúsim sa nájsť alternatívy pre jednotlivé časti bytu.

 

Niektorí z vás môžu byť v rovnakom štádiu ako ja a práve ste sa rozhodli, iní ste už možno omnoho ďalej. Uverejním svoje nápady a výzvy, ktoré budeme môcť všetci použiť. Budem vďačná za spätnú väzbu od tých ktorí majú odborné znalosti v tento oblasti, pretože my nováčikovia budeme potrebovať toľko rád, koľko ste ochotní dať. V neposlednom rade, moja kreatívna duša našla cestu ako prepojiť dizajn, ekológiu a štúdium. Máte sa načo tešiť. Svoju podporu prosím vyjadrite tlačítkom SLEDOVAŤ cz.eko.skNám to pomôže, vás to nič nestojí a niečo sa pritom aj naučíte.

 

Prajem príjemné čítanie,

 

Tatiana.